برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

والت (Wallet) یا کیف‌پول ارز دیجیتال چیست؟ | راهنما

به طور خلاصه می‌توان گفت کیف‌پول دیجیتال مانند یک حساب مالی رمزنگاری‌شده است که مدیریت دارایی‌های دیجیتال از طریق آن انجام می‌شود. شما با استفاده از این کیف‌پول، به راحتی می‌توانید دارایی‌های دیجیتال خود را مبادله کرده و از امنیت تراکنش‌ها اطمینان حاصل کنید.

کیف‌پول دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

کیف‌پول‌های دیجیتال موجودی حساب شما را نشان می‌دهند. موجودی حساب شامل رمزارز‌ها، توکن‌های غیرمثلی (NFT) و هرگونه دارایی دیجیتال است که روی بلاک‌چین ثبت شده است. زمانی که یک کیف‌پول ایجاد می‌کنید، روی بلاک‌چین رمزارز مورد نظر خود، صاحب یک نود(گره) می‌شوید و یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی در اختیار کیف‌پول شما قرار می‌گیرد.

راهنمای ساخت اکانت در پلتفرم ENFTIES

کلید عمومی چیست؟

می‌توان آن را مانند آدرس ایمیل در نظر گرفت. بنابراین می‌توانید آن را با خیال راحت در اختیار دیگران قرار دهید. هرچند که هرکس می‌تواند رمز‌ارز‌ها را به کلید عمومی ارسال کند، اما شما برای باز کردن و اثبات این که صاحب رمزارز‌های دریافت‌شده در تراکنش هستید، به کلید خصوصی نیاز دارید.

کلید خصوصی چیست؟

در حقیقت مانند رمز عبور شما می‌باشد. بسیار محرمانه است و نباید در اختیار هیچ فرد دیگری قرار بگیرد. کلید خصوصی به شما این امکان را می‌دهد که مالکیت خود را اثبات کرده یا وجوه متصل به کلید عمومی خود را خرج کنید. (برای دریافت اطلاعات جامع درمورد کیف‌پول دیجیتال به مقاله کیف‌پول ارز دیجیتال چیست مراجعه کنید.)

لازم به ذکر است
موجودی و حساب شما روی بلاک‌چین قرار دارد. در واقع کیف‌پول نوعی رابط کاربری بین شما و بلاک‌چین است و به کلید‌های خصوصی دسترسی ندارد.

توجه داشته باشید
نحوه محافظت از کیف‌پول به سه عنصر اساسی بستگی دارد

  1. محافظت از کلید‌های خصوصی
  2. محافظت از عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای
  3. محافظت از کامپیوتر و گوشی در برابر بدافزارها

توصیه
کلید خصوصی و عبارت بازیابی هرگز نباید افشا شود. بنابراین توصیه می‌شود

  1. از گذرواژه‌های پیچیده استفاده کنید.
  2. از وارد شدن به وب‌سایت‌های که از پروتکل HTTPS استفاده نمی‌کنند، خودداری کنید.
  3. از احراز هویت دو مرحله‌ای (۲FA) کمک بگیرید.