برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

قرارداد هوشمند چیست؟ هر آنچه که باید در مورد قرارداد هوشمند بدانید

توکن‌های غیرمثلی (NFT) در سال‌های اخیر محبوبیت فوق‌العاده‌ای در میان هنرمندان و مجموعه‌داران پیدا کرده‌اند. بسیاری از افراد فعال در این حوزه تلاش می‌کنند با استفاده از این تکنولوژی مبتنی بر بلاک‌چین، مزایا و حقوق مالی هنرمندان و مالکان آثار هنری را در دنیای دیجیتال تضمین کنند.

آگاهی از نحوه کارکرد قراردادهای هوشمند و اثبات مالکیت آثار دیجیتال، به شما کمک می‌کند تصور بهتری از دوران جدید معاملات غیرمتمرکز که در حال ورود به آن هستیم داشته باشید. در این مقاله به نحوه عملکرد قراردادهای هوشمند یا Smart Contract و اهمیت آن برای ساخت شبکه‌ای شفاف و بی‌واسطه برای معامله آثار هنری در قالب NFT Art نگاهی می‌اندازیم.

NFT چیست

توکن‌های غیرمثلی (‏NFT‏) نوعی توکن دیجیتال محسوب می‌شوند. به‌دلیل خاصیت یکتا بودن می‌توانند برای اثبات مالکیت بر ‏یک اثر هنری، یا هر چیز منحصربه‌فرد دیگری، به‌کار روند. به بیان ساده، ‏NFT‏ یک دارایی دیجیتال است که نشان‌دهنده مالکیت ‏اقلام فیزیکی یا دیجیتالی منحصر به فرد مانند آثار هنری، اعم از تابلوهای نقاشی، عکس‌، موسیقی یا فیلم‌ است.‏

NFTها را می‌توان نسخه‌های مدرن مجموعه‌های هنری در گذشته دانست. این توکن‌ها به صورت آنلاین خرید و فروش می‌شوند و دارای سند دیجیتال اثبات مالکیت هستند. ‏NFTها به صورت ایمن در بلاک‌چین ثبت می‌شوند که تضمین می‌کند این دارایی‌ها ‏منحصر به فرد و یکتا باقی بمانند. این توکن‌ها در هر زمان تنها می‌توانند یک مالک رسمی داشته باشند و توسط بلاک‌چین اتریوم ایمن ‏می‌شوند. هیچ کس نمی‌تواند سابقه مالکیت را تغییر دهد یا یک ‏NFT‏ جدید را کپی/جایگذاری کند. برای آشنایی بیشتر با ‏NFTها به ‏مقاله “‏‎ NFT ‎چیست ” مراجعه کنید.‏

قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند (Smart Contract)، توافقی بین دو نفر در قالب یک کد کامپیوتری است. این قراردادها بر روی بلاک‌چین اجرا می‌شوند، در یک پایگاه داده عمومی ذخیره می‌شوند و قابل تغییر نیستند. معاملات در قرارداد هوشمند توسط بلاک‌چین پردازش می‌شوند و به صورت خودکار و بدون نیاز به شخص ثالث نهایی می‌شوند. معامله تنها در صورتی قابل اجراست که شرایط مندرج در توافق‌نامه برآورده شود. هیچ شخص ثالثی درگیر معامله نیست و همین امر، هرگونه مشکل اعتماد به دیگران را برطرف می‌کند.

قراردادهای هوشمند از عبارات ساده‌ای مانند ” اگر … آنگاه” پیروی می‌کنند که کد نوشته‌شده روی بلاک‌چین را تشکیل می‌دهند. شبکه کامپیوترها تنها زمانی کدها را اجرا می‌کنند که شرایط از پیش تعیین‌شده برآورده شده باشد. سپس توسط کامپیوترهای دیگر تایید می‌شوند.

کد قراردادهای هوشمند درون بلاک‌ها ثبت می‌شوند. هر بار که بلاک جدیدی به بلاک‌چین اضافه می‌شود، این کدها نیز مجددا اجرا می‌شوند. تکرار کدها در نودهای (Nodes) مختلف، مزیت‌هایی مانند امنیت، دائمی بودن، شفافیت و تغییرناپذیری را به قراردادهای هوشمند اضافه می‌کند.

قراردادهای سنتی معمولا از سه جزء اصلی تشکیل می‌شوند:

  1. شرایط اجرای معامله
  2. تعهدات مرتبط با اجرایی شدن معامله
  3. مجازات‌های مالی مرتبط با نقض تعهدات توسط طرفین معامله

قراردادهای هوشمند (Smart Contract) با اتوماتیک‌سازی نیاز به مداخله طرف سوم را حذف می‌کنند. از این سو اجرایی شدن قطعی و شفاف هر سه جزء معاملات را تضمین می‌کنند. این قراردادها علاوه‌بر حذف لایه‌های واسطه و حل کردن مشکل عدم‌اعتماد، هزینه و زمان اجرای معاملات را نیز کاهش می‌دهند.

مزیت‌های قراردادهای هوشمند

از انجا که قراردادهای هوشمند توانایی مالکیت توکن‌های غیرمثلی را دارند، می‌توان NFTها را در قراردادهای هوشمند تعبیه (embedded) کرد و مالکیت آن‌ها را بر اساس قوانین یا شرایط خاصی که از قبل تعریف شده‌اند، از یک کاربر به کاربر دیگر منتقل کرد.

همچنین می‌توان قراردادهای هوشمند را نیز در یک NFT تعبیه کرد؛ در این حالت، هنگامی که شرایط مندرج در قرارداد هوشمند برقرار شده و مبلغ مورد توافق پرداخت شود، خریدار می‌تواند به اثر هنری تعبیه شده در NFT دسترسی پیدا کند.

ترکیب تکنولوژی توکن‌های غیرمثلی با قراردادهای هوشمند، این امکان را فراهم می‌کند تا طیف وسیعی از کاربردهای مختلف را به بلاک‌چین اضافه کرد. همچنین می‌توان ساختارها و قراردادهای پیچیده و در عین حال شفافی را ایجاد کرد. ویژگی‌های بنیادین بلاک‌چین، قراردادهای هوشمند را در برابر دستکاری مقاوم می‌کند. به‌علاوه با ترکیب کردن تسویه آنی و شفافیت تراکنش‌ها، هرگونه نیاز به شخص ثالث را از روند معامله حذف می‌کند.

قراردادهای هوشمند و NFT در اتراسکن

علاوه بر امکان مشاهده NFTها در خود پلتفرم ENFTIES، می‌توانید اصالت و تاریخچه این توکن‌ها را در وب‌سایت Etherscan  نیز بررسی کنید.

با استفاده از منوی اتر اسکن می‌توان به اطلاعات زیادی در مورد قرارداد هوشمند یک ‏NFT‏ دسترسی پیدا کرد. شما می‌توانید ‏ارزش فعلی توکن، سازنده اصلی آن، شناسه‌ تراکنش (‏Tx Hash‏) و دیگر اطلاعات مرتبط با ‏NFT‏ موردنظر خود را بررسی کرده و ‏وضعیت آن را دنبال کنید.‏

می‌توانید آدرس کیف پول خود را برای مشاهده موجودی توکن‌های خود جستجو کنید. حتی می‌توانید یک هش تراکنش را وارد کرده و سابقه معاملات یک توکن غیرمثلی خاص را بررسی و تایید کنید.
برای مطالعه بیشتر: کیف پول ارز دیجیتال چیست؟